Portrét „Painted“ od AI Up na aukciu v Christie's v New Yorku

Pin
Send
Share
Send

Neuspokojivý portrét vytvorený umelou inteligenciou (AI) vytvára tento týždeň historický vzhľad v aukčnom bloku v Christie's v New Yorku. Bude to prvé umelecké dielo vytvorené pomocou algoritmu, ktoré sa ponúkne na dražbu vo svete výtvarného umenia.

Portrét - navrhnutý v štýle „starého majstra“ pripomínajúci európskych umelcov z minulých storočí - plátno vyplní iba čiastočne, pričom okolo ústrednej postavy zostane prázdny priestor. Zdá sa, že predstavuje muža s rozmazanou tvárou, oblečeného v oblečení podobnom tomu, ktoré nosili predmety maľované holandským umelcom Rembrandtom van Rijnom v 17. storočí.

Počítač samozrejme nezachytil štetce a nestal sa umelcom. AI, ktorá vytvorila obraz, mali ľudských programátorov - parížsky umelecký kolektív s názvom Obvious, uvádza Christie. Ich spolupráca s názvom „Portrét Edmonda De Belamyho“ je súčasťou série obrazov fiktívnej rodiny Belamy a podľa Christieho sa očakáva, že prinesie 7 000 až 10 000 dolárov.

Aby vytvoril portrét, očividný tím najskôr nakŕmil neurónovú sieť diétou 15 000 obrázkov namalovaných medzi 14. a 20. storočím, aby ju naučil rozpoznávať vizuálne prvky vo výtvarnom umení. Algoritmus, ktorý nakoniec vytvoril pôvodný obrázok, mal dve časti, ktoré pôsobili proti sebe, nazývané Generátor a Diskriminátor; túto bojovú AI nazvali „generatívnou kontradiktórnou sieťou“ (GAN), vysvetlil Caselles-Dupré.

„Generátor vytvára nový obraz na základe množiny, potom sa Diskriminátor pokúsi spoznať rozdiel medzi ľudským obrazom a obrazom vytvoreným Generátorom. Cieľom je oklamať Diskriminátora, aby si myslel, že nové obrazy sú skutočným životom Portréty. Potom máme výsledok, “povedal Christieovi.

GAN konečný obrázok bol potom vytlačený atramentovou tlačou na plátne a zarámovaný podľa Obvious. V dolnej časti portrétu je matematický vzorec predstavujúci algoritmus, ktorý ho vytvoril, kývnutie vzťahu medzi generátorom a diskriminátorom, ktoré zjavní umelci napísali na kolektívnu webovú stránku.

Vzhľadom na to, že ide o prvú aukciu umeleckých diel, ktorá predstavuje portrét generovaný AI, „umelec“ je vo veľmi dobrej spoločnosti - v aukcii sa ponúkajú na predaj aj také renomované osobnosti ako Andy Warhol, Keith Haring, Louise Nevelson. , Marc Chagall a Pablo Picasso podľa Christieho aukčného katalógu.

„Portrét Edmonda De Belamyho“ je súčasťou predaja Christieho výtlačkov a násobkov, ktoré budú akceptovať ponuky od 23. do 25. októbra.

Pin
Send
Share
Send